Opublikowane: 2018-11-26

CZY NARÓD MOŻE PRZEPROSIĆ? UWARUNKOWANIA I CHARAKTERYSTYKA ZBIOROWYCH AKTÓW PRZEPROSIN

Agata Młynarska-Jurczuk

Abstrakt

Zbiorowe akty przeprosin, zdaniem wielu badaczy, stały się nieodłączną częścią współczesnej polityki. Celem niniejszego artykułu jest wskazanie społeczno-historycznych uwarunkowań rosnącej popularności zbiorowych aktów skruchy, oraz określenie warunków ich skuteczności. Pojęcia takie, jak: wina, krzywda, przebaczenie, odnoszą się zasadniczo do sfery osobistych przeżyć i kontaktów między jednostkami, zatem próby przeniesienie ich na poziom zbiorowy stanowią źródło problematyczności. Jest to przede wszystkim pytanie o sposoby legitymizacji przeprosin zbiorowych oraz polityczny charakter rytuałów pojednania. Celem artykułu jest również zilustrowanie zawartych w nim rozważań teoretycznych na podstawie analizy przeprosin prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego za pogrom w Jedwabnem, dokonany przez Polaków na ich żydowskich sąsiadach.

Słowa kluczowe:

zbiorowe przeprosiny, wina, przebaczenie, Jedwabne

Pobierz pliki

Zasady cytowania

Młynarska-Jurczuk, A. (2018). CZY NARÓD MOŻE PRZEPROSIĆ? UWARUNKOWANIA I CHARAKTERYSTYKA ZBIOROWYCH AKTÓW PRZEPROSIN. Uniwersyteckie Czasopismo Socjologiczne, 12(3). Pobrano z https://czasopisma.uksw.edu.pl/index.php/ucs/article/view/3038

Cited by / Share


Ta strona używa pliki cookie dla prawidłowego działania, aby korzystać w pełni z portalu należy zaakceptować pliki cookie.