Opublikowane: 2018-11-26

ANALIZA SPOŁECZNO-EKONOMICZNA W EWALUACJI

Mateusz Zych

Abstrakt

Artykuł dotyczy wykorzystania pewnych elementów metodologii analiz ekonomicznych w badaniach ewaluacyjnych z zakresu polityki publicznej. Podstawowe koncepcje ekonomiczne zostały już wprowadzone do ewaluacji wiele lat temu i uzyskały status niezbędnych narzędzi służących ocenie zasadności interwencji publicznych lub jakichkolwiek działań zmierzających do rozwiązania problemów społecznych oraz zaspokojenia rozmaitych deficytów. Mowa przede wszystkim o kryterium efektywności, które odnosi się do relacji pomiędzy poniesionymi nakładami a uzyskanymi efektami krótko- i długofalowymi. Niemniej jednak wykonywane analizy w dużej liczbie przypadków nie były przeprowadzane z należytym rygorem i w konsekwencji prowadziły do bardzo szacunkowych ocen. Te z kolei nie są dobrą podstawą do opracowania użytecznych rekomendacji. W artykule opisano kilka podstawowych narzędzi wykorzystywanych w ekonomii, które z powodzeniem można wykorzystać w badaniach ewaluacyjnych. Dla każdego z nich dostosowano i zoperacjonalizowano kluczowe pojęcia jak: wartość, cena, efekt czy monetyzacja.

Słowa kluczowe:

ewaluacja, analiza ekonomiczna, efektywność polityki publicznej

Pobierz pliki

Zasady cytowania

Zych, M. (2018). ANALIZA SPOŁECZNO-EKONOMICZNA W EWALUACJI. Uniwersyteckie Czasopismo Socjologiczne, 15(2). Pobrano z https://czasopisma.uksw.edu.pl/index.php/ucs/article/view/2893

Cited by / Share


Ta strona używa pliki cookie dla prawidłowego działania, aby korzystać w pełni z portalu należy zaakceptować pliki cookie.