Opublikowane: 2020-11-30

Rola funduszy unijnych we wsparciu działalności społeczno-kulturalnej. Studium przypadku gminy Czosnów

Joanna Budnik

Abstrakt

Celem artykułu jest empiryczne wykazanie, że fundusze unijne pozwoliły jednostkom samorządu terytorialnego na rozwój wielu nowych inwestycji, które byłyby niemożliwe do zrealizowania bez źródeł zewnętrznych i finansowania pozabudżetowego. Oprócz oczywistych inwestycji infrastrukturalnych wpływ środków unijnych zaznaczył się również na polu aktywności społecznej i kulturalnej, co wpłynęło na aktywizację członków lokalnych społeczności oraz polepszenie ofert kulturalnych w takich miejscach. Te ogólne stwierdzenia będą poddane weryfikacji w odniesieniu do rzeczywistych działań w wiejskiej gminie Czosnów (woj. mazowieckie). Ukazany zostanie rozwój tej gminy w kontekście dostępu do kultury, możliwości partycypacji obywatelskiej w stowarzyszeniach oraz wsparcia w dziedzinie oświaty i edukacji. Przedmiotem analizy będą inwestycje i programy, które gmina zrealizowała lub realizuje z całościowym lub częściowym wykorzystaniem funduszy unijnych. Opracowanie powstało w oparciu o kwerendę literatury przedmiotu oraz dane zastane gminy Czosnów, uzyskane w trybie dostępu do informacji publicznej, ale również w formie bezpośrednich informacji przekazywanych przez pracowników urzędu gminy, niestanowiących jednocześnie informacji niejawnych.

Słowa kluczowe:

fundusze unijne, samorząd, gmina wiejska Czosnów

Pobierz pliki

Zasady cytowania

Budnik, J. (2020). Rola funduszy unijnych we wsparciu działalności społeczno-kulturalnej. Studium przypadku gminy Czosnów. Uniwersyteckie Czasopismo Socjologiczne, 23(2), 49–59. Pobrano z https://czasopisma.uksw.edu.pl/index.php/ucs/article/view/7323

Cited by / Share


Ta strona używa pliki cookie dla prawidłowego działania, aby korzystać w pełni z portalu należy zaakceptować pliki cookie.