Opublikowane: 2023-12-30

Heraldyczna wycieczka na Litwę – Pacowie w Pożajściu i ich „maltański” krewny

Tadeusz Wojciech Lange
Artifex Novus
Dział: Artykuły tematyczne
https://doi.org/10.21697/an.13468

Abstrakt

Celem artykułu jest wyjaśnienie szeregu wątpliwości związanych z pewnymi przedstawieniami heraldycznymi dotyczącymi kilkorga przedstawicieli litewskiego rodu Paców, a w szczególności kanclerza Wielkiego Księstwa Litewskiego Krzysztofa Zygmunta Paca, jego żony Klary Izabelli de Mailly oraz dalekiego krewnego kanclerza, pisarza litewskiego i kawalera maltańskiego Kazimierza Michała Paca. Ten ostatni w 1685 r. zorganizował pogrzeb małżeństwa Paców w fundowanym przez nich kościele przy klasztorze kamedułów w Pożajściu i z tej okazji zamówił druk pogrzebowy zawierający obok epicedium autorstwa sławnego wówczas kaznodziei księdza Chryzostoma Gołębiowskiego przedstawienia złożonych herbów zarówno małżonków, jak i swój własny. Artykuł analizuje skomplikowane stosunki rodzinne tych osób i próbuje odpowiedzieć na pytanie, dlaczego herby małżonków przedstawione zostały w takiej, a nie innej postaci, a także dlaczego organizator pogrzebu, Kazimierz Michał Pac, posłużył się w zamówionym przez siebie druku herbem innym niż ten, który wynikałby z jego genealogii.

Słowa kluczowe:

Pacowie, heraldyka, herb złożony

Pobierz pliki

Zasady cytowania

Lange, T. W. (2023). Heraldyczna wycieczka na Litwę – Pacowie w Pożajściu i ich „maltański” krewny. Artifex Novus, (7), 218–232. https://doi.org/10.21697/an.13468

Cited by / Share


Ta strona używa pliki cookie dla prawidłowego działania, aby korzystać w pełni z portalu należy zaakceptować pliki cookie.