O czasopiśmie

Historia czasopisma


Czasopismo "Artifex Novus" powołane zostało w roku 2016 z inicjatywy pracowników Instytutu Historii Sztuki UKSW. Wydawane jest jako rocznik. Pierwszy numer czasopisma ukazał się w roku 2017. Od początku pracami redakcyjnymi kieruje dr hab. Katarzyna Chrudzimska-Uhera, prof. ucz., zaś poszczególne numery mają redaktorów prowadzących.

Dotychczas ukazały się następujące numery tematyczne czasopisma:

  • 1/2017: Sztuka na Mazowszu (red. K. Chrudzimska-Uhera, A.S. Czyż, B. Gutowski i A. Skrodzka)
  • 2/2018: Stulecie odzyskania niepodległości przez Polskę (red. Z. Bania)
  • 3/2019: Nowożytna ikonografia kościelna (red. A.S. Czyż i A. Skrodzka)
  • 4/2020: Portret staropolski (red. P. Mrozowski)
  • 5/2021: Zakopane - historia, kultura i sztuka (red. K. Chrudzimska-Uhera i P. Drabarczyk vel Grabarczyk)
  • 6/2022: Sztuka sprzeciwu (red. P. Drabarczyk vel Grabarczyk i B. Gutowski)
  • 7/2023: Wilno i Wielkie Księstwo Litewskie (red. A.S. Czyż i A. Skrodzka, współpr. A. Stankiewicz)
  • 8/2024: Sztuka i dydaktyka (red. B. Lewińska i M. Wiraszka)

 

Dane czasopisma


ISSN: 2544-5014

e-ISSN 2719-3659

DOI: 10.21697/an

Czasopismo wydawane jest jako rocznik.

Dyscyplina podstawowa: nauki o sztuce (dziedzina nauk humanistycznych); dyscyplina dodatkowa: architektura i urbanistyka (dziedzina nauk inżynieryjno-technicznych).

Model czasopisma: Open Access

Ministerialny wykaz czasopism: czasopismo nie znajduje się na liście czasopism ministerialnych.  

Polityka wydawnicza: licencja CC BY-ND 4.0

Czasopismo jest dostępne w następujących repozytoriach naukowych:

  • CEJSH - The Central European Journal of Social Sciences and Humanities
  • Index Copernicus
  • Biblioteka Nauki
  • PBN – Polska Bibliografia Naukowa
  • Most Wiedzy (Open Research Data)

Wydawca czasopisma 


Wydawnictwo Naukowe UKSW.

Cel czasopisma


Do celów realizowanych przez czasopismo „Artifex Novus” należy prowadzenie i koordynowanie badań z zakresu historii sztuki dawnej i współczesne, m.in. poprzez wymianę wyników badań na arenie ogólnokrajowej oraz międzynarodowej, a także upowszechnianie prac badawczych prowadzonych przez pracowników Instytutu Historii Sztuki UKSW.

Zakres tematyczny i geograficzny


„Artifex Novus” jest czasopismem ogólnopolskim, które na swych łamach podejmuje różnorodne problemy badawcze, koncentrując się przede wszystkim na polskiej sztuce dawnej i współczesnej, obejmującej obecne jak i dawne ziemie Rzeczypospolitej.

Rodzaj tekstów do publikacji


W czasopiśmie publikowane są oryginalne artykuły naukowe (wcześniej nie publikowane), recenzje, sprawozdania z konferencji oraz inne komunikaty związane z działalnością instytutu.

Język publikacji


W „Artifex Novus” publikowane są teksty w języku polskim i językach konferencyjnych. 

Kto może publikować w czasopiśmie?


„Artifex Novus” kierowany jest przede wszystkim do historyków sztuki i badaczy z dziedzin nauk humanistycznych oraz nauk ścisłych i technicznych, którzy zajmują się szeroko rozumianą sztuką (malarstwem, rzeźbą, architekturą, rzemiosłem artystycznym, grafiką, rysunkiem itp.), ikonografią, muzealnictwem, rynkiem dzieł sztuki, konserwacją i dydaktyką z zakresu historii sztuki.

Zasady udostępniania 


Teksty publikowane na łamach „Artifex Novus" są dostępne w wersji elektronicznej i papierowej. 

Procedura recenzowania 


W celu utrzymania wysokiego poziomu merytorycznego czasopisma wszystkie przesyłane artykuły poddawane są procedurze podwójnej anonimowej recenzji (double blind peer review). (więcej)

Program antyplagiatowy (iThenticate)


W celu utrzymania wysokiego poziomu merytorycznego czasopisma Redakcja korzysta z programu antyplagiatowego iThenticate.

Polityka otwartego dostępu (Open Access)


Polityka wydawnicza redakcji czasopisma „Artifex Novus” jest oparta na standardzie Libre Open Access. Oznacza to, że wszystkie artykuły opublikowane w czasopiśmie są ogólnodostępne, tzn. są natychmiast i bezpłatnie dostępne do czytania, pobierania i udostępniania, a ich zamieszczanie i wykorzystywanie nie wymaga każdorazowo uzyskania zezwolenia od autora lub wydawcy, pod warunkiem zachowania praw do korzystania z licencjonowanego utworu. 

Polityka w zakresie praw autorskich


Autorzy artykułów publikowanych w „Artifex Novus” zachowują prawa autorskie na zasadach objętych warunkami licencji Creative Commons CC BY-ND 4.0

Polityka dotycząca opłat redakcyjnych


Autorzy artykułów publikowanych w „Artifex Novus” nie ponoszą żadnych kosztów związanych z publikacją swoich artykułów, tj. opłat za przetwarzanie artykułów (APCs), opłat redakcyjnych, opłat członkowskich, kosztów prenumeraty druku, innych opłat dodatkowych. Autorzy nie otrzymują też żadnej gratyfikacji finansowej za opublikowane materiały.

Polityka reklamowa


Czasopismo nie publikuje reklam. W przypadku numerów publikowanych przy wsparciu finansowym zewnętrznych sponsorów, w czasopiśmie umieszczana jest stosowna informacja i logotyp, a w wersji papierowej możliwe jest zamieszczenie informacji reklamowej sponsora.

Polityka archiwizowania


Pliki elektroniczne z artykułami opublikowanymi w „Artifex Novus” są archiwizowane długoterminowo w PKP Preservation Network (PN) w Kanadzie oraz w Jagiellońskiej Bibliotece Cyfrowej.

Polityka deponowania 


Autorzy mogą bez żadnych ograniczeń zdeponować: 1) przedłożoną, 2) zaakceptowaną oraz 3) opublikowaną wersję swoich artykułów w instytucjonalnych lub innych wybranych przez siebie repozytoriach. Polityka deponowania jest zarejestrowana na stronie „Most Wiedzy” (kliknij tutaj).

 




 

Ta strona używa pliki cookie dla prawidłowego działania, aby korzystać w pełni z portalu należy zaakceptować pliki cookie.