Opublikowane: 2020-07-18

Does tactile image have to be tactual?

Jarosław Wiazowski
Forum Pedagogiczne
Dział: Dział tematyczny
https://doi.org/10.21697/fp.2020.2.04

Abstrakt

W artykule przeanalizowano edukacyjne technologie wspomagające uczniów z niepełnosprawnością wzroku w dostępie do grafik matematycznych i z pokrewnych dziedzin nauk ścisłych. Autor skoncentrował się na opcjach grafik przeznaczonych dla uczniów, które nie wymagają wersji dostępnych za pomocą innych zmysłów. Obrazy, diagramy, tabele i wykresy stanowią znaczną część współczesnych podręczników matematycznych, z którymi uczniowie pracują w szkołach (Dias i in., 2010; Edman, 1992). Dostarczają one koniecznych informacji w zwięzłym formacie i ilustrują pojęcia wymagające wyjaśnienia. Dostępne opcje pozwalają uczniom z niepełnosprawnością wzroku osiągnięcie podobnych możliwości co ich widzący rówieśnicy. Dzięki temu dane, tradycyjnie dostępne tylko przez dotyk, zyskały nową modalność interakcji i eksploracji.

Słowa kluczowe:

dotykowy, obraz, niewidomy, sonifikacja, matematyka, audio, wykres

Pobierz pliki

Zasady cytowania

Wiazowski, J. (2020). Does tactile image have to be tactual?. Forum Pedagogiczne, 10(2), 45–59. https://doi.org/10.21697/fp.2020.2.04

Cited by / Share


Ta strona używa pliki cookie dla prawidłowego działania, aby korzystać w pełni z portalu należy zaakceptować pliki cookie.