Opublikowane: 2021-10-27

Reprezentacje pisania w pedagogicznym myśleniu humanistycznym

Marta Krasuska-Betiuk
Forum Pedagogiczne
Dział: Dział tematyczny
https://doi.org/10.21697/fp.2021.1.05

Abstrakt

Osią tematyczną artykułu jest praktyka pisania. Wyrafinowane kompetencje tekstotwórcze posiadają laureaci literackiego Nobla i genialne umysły creative writting. Znacznej grupie ludzi pióra pozostaje całożyciowe rozwijanie i doskonalenie tej umiejętności. Dzięki temu, że sami pisarze i akademicy odkrywają przed światem tajniki swoich biografii lekturowych i zdradzają nam sekrety własnej sztuki pisarskiej, uczenie się od mistrzów jest całkiem realne. Celem artykułu jest prezentacja autotematycznych wypowiedzi na temat pisania wybranych polskich pisarzy, autorów poradników oraz pedagogów. Te propozycje i zaprezentowane obrazy są w istocie reprezentacjami kulturowymi pisarstwa. Na koniec opracowania przywołano futurystyczne wizje Jacka Dukaja. Uznano bowiem, że epoka postpiśmienna, w której obecnie żyjemy, stanowi ważny kontekst współczesnego i przyszłego pisarstwa akademickiego.

Słowa kluczowe:

sztuka pisania, metakompetencje tekstotwórcze, postpiśmienność

Pobierz pliki

Zasady cytowania

Krasuska-Betiuk, M. (2021). Reprezentacje pisania w pedagogicznym myśleniu humanistycznym. Forum Pedagogiczne, 11(1), 67–87. https://doi.org/10.21697/fp.2021.1.05

Cited by / Share


Ta strona używa pliki cookie dla prawidłowego działania, aby korzystać w pełni z portalu należy zaakceptować pliki cookie.