Opublikowane: 2016-11-17

METODA TUTORINGU JAKO INNOWACJA W PRACY REHABILITACYJNEJ

ANNA FIDELUS
Forum Pedagogiczne
Dział: Colloquia
https://doi.org/10.21697/fp.2015.2.22

Abstrakt

Metodyka pracy z osobami nieprzystosowanymi społecznie to dział pedagogiki resocjalizacyjnej nieustannie ewoluujący. W jego obszarze pojawiają się nowe propozycje oddziaływań, bądź udoskonalane są sprawdzone i utrwalone metody pracy. Należy zauważyć, że praktyczne rozwiązania w pracy resocjalizacyj- nej głównie uzależnione są od dominujących w danym czasie teorii podejmujących próbę interpretacji zachowań człowieka. Swoje znaczące wpływy na praktykę resocjalizacyjną wywarły głównie koncepcje psychologiczne począwszy od beha- wioryzmu, poprzez psychoanalizę, egzystencjalizm, psychologię humanistyczną, kognitywną i pozytywną. W niniejszym artykule zaprezentowano propozycję wykorzystania w pracy z osobami nieprzystosowanymi społecznie metody tu- toringu. Metoda ta jest wypadkową wielu podejść teoretycznych. W zależności od potrzeb i sytuacji podopiecznego wykorzystywane są różne rozwiązania. Jej najistotniejszym elementem jest osobliwa, niepowtarzalna praca wychowawcy, której podstawą jest zaufanie i akceptacja.

Słowa kluczowe:

Metoda pracy resocjalizacyjnej, zaufanie, akceptacja, odpowiedzialność, dialog

Pobierz pliki

Zasady cytowania

FIDELUS, A. (2016). METODA TUTORINGU JAKO INNOWACJA W PRACY REHABILITACYJNEJ. Forum Pedagogiczne, 5(2), 245–252. https://doi.org/10.21697/fp.2015.2.22

Cited by / Share


Ta strona używa pliki cookie dla prawidłowego działania, aby korzystać w pełni z portalu należy zaakceptować pliki cookie.