Opublikowane: 2018-06-09

Znaczenie miłości małżeńskiej w aspekcie kanoniczno-pastoralnym

Arkadiusz Mirosław Czaja
Prawo Kanoniczne
Dział: Rozprawy i Artykuły
https://doi.org/10.21697/pk.2018.61.2.04

Abstrakt

Miłość jest ważnym czynnikiem integrującym życie małżeńsko-rodzinne. Nie jest ona bytem prawnym, ale odgrywa bardzo ważną rolę w życiu człowieka. Bez miłości małżonkowie pozbawieni są bodźców, które w znacznym stopniu przyczyniają się i umożliwiają osiągnięcie celów stawianych przed małżeństwem. Gdy nie ma miłości między narzeczonymi, jedno z nich może się zrazić, może też nie chcieć zawrzeć związku małżeńskiego, co w konsekwencji doprowadziłoby do uznania ich małżeństwa za nieważne w obu przypadkach. Miłość małżeńska jest niezbędna, aby zapewnić właściwy wyraz harmonii małżeńskiej między mężem i żoną oraz odpowiedzialne wypełnianie obowiązków małżeńskich i rodzicielskich. Kościół rzymskokatolicki od początku swej działalności apostolskiej chroni wartość małżeństwa i rodziny nieustanną modlitwą, szczególną troską i błogosławieństwem. Miłość małżeńska ma pierwszorzędne znaczenie w całej wspólnocie życia pary małżeńskiej. Jest ona niezbędna dla ich wzajemnego i pełnego rozwoju. Miłość jest ważnym czynnikiem integrującym życie małżeńskie. Miłość małżeńska ułatwia realizację zadań, jakie stoją przed małżonkami, a następnie przed rodzicami. Wykluczenie wyżej wymienionych celów stawianych małżeństwu, jak również wady w porozumieniu między małżonkami powodują, że małżeństwo jest nieważne. Odpowiedzialne małżeństwo jest nierozerwalnie związane z miłością, która powinna być podstawą życia małżeńskiego małżonków. Nie da się zaprzeczyć, że miłość małżonków, których pragnieniem jest wspólne życie, przyczynia się w znacznym stopniu do harmonii małżeńskiej między mężem i żoną oraz pobudza wzajemne oddanie i akceptację małżonków.

Słowa kluczowe:

Miłość, malżeństwo, rodzina, sakrament

Pobierz pliki

Zasady cytowania

Czaja, A. M. (2018). Znaczenie miłości małżeńskiej w aspekcie kanoniczno-pastoralnym . Prawo Kanoniczne, 61(2). https://doi.org/10.21697/pk.2018.61.2.04

Cited by / Share


Ta strona używa pliki cookie dla prawidłowego działania, aby korzystać w pełni z portalu należy zaakceptować pliki cookie.