Opublikowane: 2019-09-07

Proces dokumentalny a proces skrócony przed biskupem - procesy specjalne w sprawach de nullitatae

ADAM BARTCZAK
Prawo Kanoniczne
Dział: Rozprawy i Artykuły
https://doi.org/10.21697/pk.2019.62.3.05

Abstrakt

Powyższe zestawienie dwóch procesów specjalnych, których prowadzenie przewiduje prawo kanoniczne, ukazuje głęboki wymiar pracy duszpasterskiej na rzecz małżeństwa jaka dokonuje się w sądownictwie kościelnym. Ustanowione przez Prawodawcę dwie drogi orzeczenia nieważności małżeństwa w formule skróconej bez wątpienia przyspieszają proces decyzyjny. Są one jednak możliwe do zastosowania w szczególnych okolicznościach. Łączy je jednak klarowność nieważności, która uchyla konieczność prowadzenia procesu zwykłego. Z jednej strony podobne, różnią się jednak między sobą znaczenie, zwłaszcza gdy popatrzymy na osobę sędziego i jego działalność. Obydwa procesy wpisują się w szeroko rozumianą duszpasterskość prawa kanonicznego, która staje się narzędziem na rzecz salus animarum. W obydwu procesach zostają jednak zachowane wszystkie podstawowe gwarancje sprawiedliwości procesowej: niezawisły i bezstronny sędzia, równość stron czy prawo do obrony. Wobec powyższego jedynie od stron i jakości materiału dowodowego faktycznie zależy wniesienie prośby o nieważność małżeństwa na drogę procesu dokumentalnego albo procesu skróconego przed biskupem.

Słowa kluczowe:

nieważność małżeństwa, proces, dokument, biskup, forma specjalna

Pobierz pliki

Zasady cytowania

BARTCZAK, A. . (2019). Proces dokumentalny a proces skrócony przed biskupem - procesy specjalne w sprawach de nullitatae . Prawo Kanoniczne, 62(3), 105–125. https://doi.org/10.21697/pk.2019.62.3.05

Cited by / Share


Ta strona używa pliki cookie dla prawidłowego działania, aby korzystać w pełni z portalu należy zaakceptować pliki cookie.