Opublikowane: 2022-09-07

Spór o filozofię chrześcijańską w polskiej prasie katolickiej lat pięćdziesiątych i sześćdziesiątych XX wieku

Mirosław Tyl
Seminare. Poszukiwania naukowe
Dział: Z problematyki filozoficznej
https://doi.org/10.21852/sem.2021.1.03

Abstrakt

Celem artykułu jest przedstawienie dyskusji na temat koncepcji filozofii chrześcijańskiej, toczących się w polskiej prasie katolickiej pod koniec 50. i w latach 60. XX wieku. Podejmowano w nich problemy funkcji filozofii w kształtowaniu formacji ludzi wierzących oraz kwestie teoretyczne – te z biegiem lat coraz dojrzalej. Spór o filozofię chrześcijańską był przy tym przede wszystkim sporem z tomizmem, któremu zarzucano zamknięcie się w hermetycznej problematyce własnej oraz integryzm wobec filozofii i nauki współczesnej. Okazję do pierwszych dyskusji stworzyło warszawskie spotkanie filozofów zorganizowane przez Klub Inteligencji Katolickiej (KIK) w maju 1960 roku, drugą – wystąpienie A. Siemianowskiego na łamach „Więzi” w 1963 roku; trzecią – filozoficzna publicystyka J. Tischnera z drugiej połowy lat 60. Dyskusje te antycypowały spór J. Tischnera z tomizmem egzystencjalnym, toczący się w latach 70.

Słowa kluczowe:

filozofia chrześcijańska, tomizm, „Znak”, „Więź”, „Tygodnik Powszechny”

Pobierz pliki

Zasady cytowania

Tyl , M. (2022). Spór o filozofię chrześcijańską w polskiej prasie katolickiej lat pięćdziesiątych i sześćdziesiątych XX wieku. Seminare. Poszukiwania Naukowe, 42(1), 37–50. https://doi.org/10.21852/sem.2021.1.03

Cited by / Share


Ta strona używa pliki cookie dla prawidłowego działania, aby korzystać w pełni z portalu należy zaakceptować pliki cookie.