Cel i zakres tematyczny
Czasopismo „Seminare. Poszukiwania naukowe” jest wydawane przez Towarzystwo Naukowe Franciszka Salezego – środowisko podejmujące działalność naukowo-badawczą i wychowawczo-edukacyjną inspirowaną humanizmem Franciszka Salezego oraz personalizmem chrześcijańskim. Profil i zakres tematyczny czasopisma obejmują szeroko rozumiany „świat młodzieży” badany z perspektywy różnych dyscyplin naukowych. Czasopismo publikuje opracowania szczególnie z zakresu pedagogiki, edukacji, psychologii, socjologii, studiów nad rodziną, prawa, filozofii, antropologii, teologii i historii wychowania. Ponadto „Seminare” dąży do stworzenia szerokiej platformy wymiany idei i doświadczeń związanych ze „światem młodzieży” i ze współczesnym sporem o człowieka.
Dane czasopisma
Redakcja „Seminare” udostępnia pełne wersje wszystkich tomów czasopisma w wolnym dostępie. Czasopismo jest indeksowane w następujących bazach:
Historia
Czasopismo „Seminare. Poszukiwania naukowe” zostało powołane do istnienia w roku 1975 z inicjatywy salezjanów zatrudnionych na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Częstotliwość i forma ukazywania się czasopisma zmieniała się wraz z jego rozwojem. W latach 1975-2009 ukazywało się ono jako rocznik, w latach 2010-2013 jako półrocznik, a od roku 2014 jako kwartalnik. Od roku 2023 wraz ze zmianą profilu naukowo-tematycznego czasopisma ponownie przyjęło ono postać półrocznika. Równolegle do wersji drukowanej ukazuje się wersja elektroniczna czasopisma (e-ISSN: 2450-1328), która od roku 2023 stała się wersją pierwotną. Obecnie „Seminare” znajduje się na platformie czasopism UKSW, a cały proces redakcji naukowej i edytorskiej odbywa się przy pomocy interaktywnego systemu obsługi czasopisma Open Journal System.
Redaktorzy naczelni:
Zastępcy redaktorów naczelnych:
Sekretarze:
Najczęściej czytane
Formuły egzorcystyczne w potrydenckiej liturgii błogosławieństw 1341
Funkcje społeczne rodziny i jej zagrożenia na przykładzie regionu warmińsko-mazurskiego 551
Rola sumienności w religijno-moralnym funkcjonowaniu młodych dorosłych 218
Początek zła (Rdz 3 i 6,1-4) w interpretacji Księgi Henocha etiopskiej 194