Opublikowane: 2022-09-21

Percepcja i przeżywanie stresu psychologicznego w kontekście kultury kolektywistycznej

Perception and Coping with Stress in the Context of Collectivist Culture

Renata Sikora
Seminare. Poszukiwania naukowe
Dział: Z problematyki społeczno-pedagogicznej
https://doi.org/10.21852/sem.2020.3.05

Abstrakt

Spostrzeganie (ang. perceive) stresu i radzenie sobie z nim zależy od kultury, w jakiej człowiek żyje. W pewnym uproszczeniu można powiedzieć, że kultura indywidualistyczna i kolektywistyczna to dwa różne systemy wartości, które determinują takie zjawiska psychologiczne, jak ocena stresora, jego odczuwanie, wybór strategii radzenia sobie i do pewnego stopnia efektywność przepracowania trudności. Ludzie żyjący w tzw. kulturze indywidualistycznej odnoszą stresory do jednostki – jej praw, aspiracji i dobrostanu psychicznego. Inaczej się dzieje w kulturze kolektywistycznej, gdzie trudności – nawet jeśli uderzają w jednostkę – są obciążeniem grupy. Z takiego spostrzegania stresu wynikają też odmienne strategie. Mimo danych uzyskanych z badań ilościowych i jakościowych nie wiadomo, czy skuteczność radzenia sobie ze stresem jest determinowana przez cechy tych kultur.

Słowa kluczowe:

stres, kultura, staretegie, skuteczność radzenia sobie ze stresem

Pobierz pliki

Zasady cytowania

Sikora , R. (2022). Percepcja i przeżywanie stresu psychologicznego w kontekście kultury kolektywistycznej : Perception and Coping with Stress in the Context of Collectivist Culture. Seminare. Poszukiwania Naukowe, 41(3), 65–73. https://doi.org/10.21852/sem.2020.3.05

Cited by / Share


Ta strona używa pliki cookie dla prawidłowego działania, aby korzystać w pełni z portalu należy zaakceptować pliki cookie.