Opublikowane: 2022-09-22

Addiction: from Traditional Perception to New Forms of Addiction. A Conceptual and Psycho-educational Reading

Zbigniew Szczepan Formella , Sofia Massei , Letizia Cavalli
Seminare. Poszukiwania naukowe
Dział: Z problematyki społeczno-pedagogicznej
https://doi.org/10.21852/sem.2020.2.05

Abstrakt

Współcześnie wiele raportów naukowych ukazuje wzrost zjawiska uzależnienia w Europie i USA, podkreślając potrzebę radzenia sobie z tą sytuacją. Artykuł zaczyna się od opisu uzależnienia w głównych podręcznikach diagnostycznych (DSM-5, ICD-10) oraz z perspektywy kilku uznanych ekspertów. Następnie analizuje jego występowanie we Włoszech, szczególnie w odniesieniu do nastolatków. Zjawisko uzależnienia jest opisywane zarówno z punktu widzenia klinicznego, jak i behawioralnego. Na przykład we Włoszech jest 35 milionów ludzi, którzy codziennie korzystają z platform społecznościach przez około 6 godzin, co wpływa na ich zachowania i relacje społeczne. Celem artykułu jest przedstawienie współczesnego obrazu uzależnień, co jest jednocześnie wstępem do prowadzonych badań nad zjawiskiem uzależnienia od smartfonu. Konieczne są dalsze szczegółowe badania w celu określenia konkretnych sposobów zapobiegania tym problemom i ich leczenia.

Słowa kluczowe:

uzależnienie, nowe uzależnienia, technologia

Pobierz pliki

Zasady cytowania

Formella, Z. S., Massei , S., & Cavalli, L. (2022). Addiction: from Traditional Perception to New Forms of Addiction. A Conceptual and Psycho-educational Reading . Seminare. Poszukiwania Naukowe, 41(2), 63–83. https://doi.org/10.21852/sem.2020.2.05

Cited by / Share


Ta strona używa pliki cookie dla prawidłowego działania, aby korzystać w pełni z portalu należy zaakceptować pliki cookie.