Opublikowane: 2022-10-09

Czy dusza ludzka jest płciowa?

W poszukiwaniu prawdy o ludzkiej płciowości

Andrzej Maryniarczyk
Seminare. Poszukiwania naukowe
Dział: Z problematyki filozoficznej
https://doi.org/10.21852/sem.2019.3.04

Abstrakt

W artykule podjęto jedną z pierwszych prób odpowiedzi na pytanie o podstawy bytowe determinacji płciowej człowieka. Czy płciowość stanowi niezbywalny element bycia człowiekiem? Czy tylko jest elementem naszego kulturowego zróżnicowania?

W dyskusji nad tym problemem wykorzystano średniowieczną formę „kwestii dyskutowany”, w której strukturze można zawrzeć obiekcje (zarzuty), a następnie zaproponować rozwiązanie problemu oraz przedstawić odpowiedzi na zarzuty.

Autor w części dotyczącej wyjaśnień odwołuje się do metody uzasadnień metafizycznych, w których dąży się do wskazania obiektywnych (przedmiotowych) czynników zasadnie wyjaśniających badany fakt. Wyjaśnienia te są dopełnione wyjaśnieniami teologicznymi, mającymi jednak duży ładunek filozoficzny, a także z wziętymi z nauk neurologicznych. Całość analiz na celu dowieść, że „dusza ludzka ze swej natury jest płciowa”, a zatem bycie mężczyzną lub kobietą jest niezbywalnym sposobem istnienia osoby ludzkiej.

Słowa kluczowe:

dusza, ciało, płeć, kobieta, mężczyzna, osoba, gender, antropologia, metafizyka

Pobierz pliki

Zasady cytowania

Maryniarczyk , A. (2022). Czy dusza ludzka jest płciowa? : W poszukiwaniu prawdy o ludzkiej płciowości . Seminare. Poszukiwania Naukowe, 40(3), 47–80. https://doi.org/10.21852/sem.2019.3.04

Cited by / Share


Ta strona używa pliki cookie dla prawidłowego działania, aby korzystać w pełni z portalu należy zaakceptować pliki cookie.