Opublikowane: 2022-10-29

Bullismo e cyberbullismo tra fondamenti teorici ed evidenze empiriche. I risultati di un’indagine conoscitiva su un campione di preadolescenti.

Przemoc rówieśnicza w szkole i cyberbullying. Pomiędzy fundamentami teoretycznymi a wynikami badań empirycznych wśród uczniów gimnazjum

Zbigniew Szczepan Formella , Letizia Cavalli
Seminare. Poszukiwania naukowe
Dział: Z problematyki społeczno-pedagogicznej
https://doi.org/10.21852/sem.2018.3.07

Abstrakt

W artykule przedstawiono badania przeprowadzone z udziałem 501 uczniów gimnazjum z miasta Frosinone, w regionie Lazio. W złożonym problemie związanym z przemocą szkolna i cyberprzemocą widoczny jest prymat wirtualnych uwarunkowań, podkreślanych tradycyjnymi metodami, często w ciągłości z formą elektroniczną. Badanie pokazuje, że 12-latkowie bardziej angażują się w sytuacje przemocy. Jeśli chodzi o asymetryczne relacje, wyniki podkreślają centralność znaczenia osób dorosłych, takich jak nauczyciele i rodzice, jako głównych rozmówców na temat zjawiska przemocy, zarówno tradycyjnego, jak i wirtualnego. Kwestionariusz pozwolił dostrzec również pozytywne zasoby uczniów i w ten sposób stał się punktem wyjścia do planowanych interwencji wychowawczych.

Słowa kluczowe:

przemoc szkolna, cyberprzemoc, preadolescencja, zapobieganie

Pobierz pliki

Zasady cytowania

Formella , Z. S., & Cavalli , L. (2022). Bullismo e cyberbullismo tra fondamenti teorici ed evidenze empiriche. I risultati di un’indagine conoscitiva su un campione di preadolescenti. : Przemoc rówieśnicza w szkole i cyberbullying. Pomiędzy fundamentami teoretycznymi a wynikami badań empirycznych wśród uczniów gimnazjum. Seminare. Poszukiwania Naukowe, 39(3), 87–101. https://doi.org/10.21852/sem.2018.3.07

Cited by / Share


Ta strona używa pliki cookie dla prawidłowego działania, aby korzystać w pełni z portalu należy zaakceptować pliki cookie.