Opublikowane: 2022-11-08

W sprawie środowiskowej ochrony człowieczeństwa człowieka

Zbigniew Łepko
Seminare. Poszukiwania naukowe
Dział: Z problematyki filozoficznej
https://doi.org/10.21852/sem.2018.1.06

Abstrakt

Tytuł niniejszego opracowania zawiera apel o środowiskową ochronę człowieczeństwa człowieka. Opiera się na wynikach etologicznych badań nad cywilizowaną ludzkością i na refleksji praktycznych filozofów przyrody. Jej główna teza o przyrodzie w człowieku i człowieku w przyrodzie wskazuje zarówno na naturę samego człowieka, jak i na właściwe człowiekowi relacje z przyrodą. Zgodnie z tym podejściem całkowicie i ze wszystkim pochodząc z przyrody, człowiek jest z nią powiązany po najbardziej subtelne warstwy swego bytu. Powiązanie to jest subtelnie skomplikowane i widoczne jest na poziomie ludzkiego ciała, ludzkiej psychiki i ludzkiego ducha. Tych poziomów bytu ludzkiego bezpośrednio dotyczą więc skutki rujnowania, czyli tracenia naturalnego środowiska życia człowieka. Ich kumulacja prowadzi zaś do zjawiska, które etolodzy określili mianem „regresu człowieczeństwa”

Słowa kluczowe:

człowiek, człowieczeństwo, regres człowieczeństwa, środowisko naturalne, cywilizacja

Pobierz pliki

Zasady cytowania

Łepko , Z. (2022). W sprawie środowiskowej ochrony człowieczeństwa człowieka . Seminare. Poszukiwania Naukowe, 39(1), 69–80. https://doi.org/10.21852/sem.2018.1.06

Cited by / Share


Ta strona używa pliki cookie dla prawidłowego działania, aby korzystać w pełni z portalu należy zaakceptować pliki cookie.