Opublikowane: 2022-11-22

Teologia naturalna – jej rola i źródła w antyeunomiańskim sporze o możliwość poznania Boga

Karolina Kochańczyk-Bonińska
Seminare. Poszukiwania naukowe
Dział: Z problematyki filozoficznej
https://doi.org/10.21852/sem.2017.4.04

Abstrakt

Bazyli i Grzegorz krytykowali dialektykę, uważając, że próbuje ona „zawłaszczyć” dla siebie prawdy, które mogą być poznane tylko poprzez Objawienie. Nie znaczy to jednak, że obaj nie korzystali tak z naturalnych, jak i nadprzyrodzonych źródeł wiedzy o Bogu. W konsekwencji rozwinęli naturalną teologię i świadomie używali argumentów opartych na poznaniu zmysłowym, ludzkiej logice, tradycji filozoficznej, a zwłaszcza prawdach powszechnie przyjętych. Choć Bazyli i Grzegorz z pogardą odnosili się do dialektyki, a nawet filozofii, to w praktyce wykorzystywali wszystkie dostępne narzędzia, aby dotrzeć do prawdy. Uprzywilejowane miejsce zajmowały oczywiście Pismo Święte i Tradycja, ale nie deprecjonowali takich źródeł poznania jak ludzkie zmysły, rozum i powszechne pojęcia.

Słowa kluczowe:

Eunomiusz, Bazyli Wielki, Grzegorz z Nyssy, teologia naturalna

Pobierz pliki

Zasady cytowania

Kochańczyk-Bonińska , K. . (2022). Teologia naturalna – jej rola i źródła w antyeunomiańskim sporze o możliwość poznania Boga . Seminare. Poszukiwania Naukowe, 38(4), 49–56. https://doi.org/10.21852/sem.2017.4.04

Cited by / Share


Ta strona używa pliki cookie dla prawidłowego działania, aby korzystać w pełni z portalu należy zaakceptować pliki cookie.