Opublikowane: 2022-11-28

Wolontariat jako zachowanie prospołeczne na przykładzie państw Półwyspu Iberyjskiego

Beata Szluz
Seminare. Poszukiwania naukowe
Dział: Z problematyki społeczno-pedagogicznej
https://doi.org/10.21852/sem.2017.1.08

Abstrakt

Teorie wyjaśniające działania w wolontariacie poprzez wskazanie poszczególnych atrybutów, można podzielić na te, które podkreślają motywy oraz te, które akcentują racjonalne działania oraz analizę kosztów i korzyści. Wiek i płeć są cechami różnicującymi wolontariat, w dużej części łączą się też z postrzeganiem i rozumieniem kapitału ludzkiego oraz zasobów społecznych. Rozważania poświęcono kontekstowi efektów związanych z pracą wolontariatu, jednocześnie dostrzeżono zróżnicowany wpływ organizacji oraz społeczności, a także cechy regionalne, co stanowi pole do eksploracji. W artykule przedstawiono wolontariat jako zachowanie prospołeczne na przykładzie państw Półwyspu Iberyjskiego.

Słowa kluczowe:

wolontariat, wolontariusz, zachowanie prospołeczne

Pobierz pliki

Zasady cytowania

Szluz , B. (2022). Wolontariat jako zachowanie prospołeczne na przykładzie państw Półwyspu Iberyjskiego . Seminare. Poszukiwania Naukowe, 38(1), 101–110. https://doi.org/10.21852/sem.2017.1.08

Cited by / Share


Ta strona używa pliki cookie dla prawidłowego działania, aby korzystać w pełni z portalu należy zaakceptować pliki cookie.