Opublikowane: 2022-12-18

Koncepcja obiektu granicznego – idea, zastosowania, perspektywy

Izabela Bukalska
Seminare. Poszukiwania naukowe
Dział: Z problematyki społeczno-pedagogicznej
https://doi.org/10.21852/sem.2015.4.07

Abstrakt

Celem artykułu jest pogłębiona analiza koncepcji obiektu granicznego wprowadzonej przez J. Griesemera i S. L. Star. Konieczna jest próba opisania go zgodnie z zamysłem autorów i zbadania jego pierwotnego sensu. Autorka skłoniła się do przeprowadzenia takiej analizy, dostrzegając liczne uproszczenia i przypadki powierzchownego traktowania zagadnienia w licznych opracowaniach dotyczących tej idei. Artykuł rozpoczyna się od definicji obiektu granicznego zgodnie z przełomowym tekstem Griesemera i Star. Po drugie, wskazuje obszary zastosowania koncepcji zilustrowane przykładami. W kolejnym kroku autor skupia się na przypadkach niekonsekwencji w badaniach z użyciem tego pojęcia, głównie w odniesieniu do komentarzy Star. Wspomniano również o możliwości celowego tworzenia obiektów granicznych, co od początku było wpisane w zamysł autorów.

Słowa kluczowe:

obiekt graniczny, społeczne światy, socjologia nauki, metodologia teorii ugruntowanej

Pobierz pliki

Zasady cytowania

Bukalska , I. (2022). Koncepcja obiektu granicznego – idea, zastosowania, perspektywy. Seminare. Poszukiwania Naukowe, 36(4), 93–103. https://doi.org/10.21852/sem.2015.4.07

Cited by / Share


Ta strona używa pliki cookie dla prawidłowego działania, aby korzystać w pełni z portalu należy zaakceptować pliki cookie.