Opublikowane: 2022-12-21

Klaus Michael Meyer-Abich o rewolucji ekologicznej

Paulina Selmaj-Pomaska
Seminare. Poszukiwania naukowe
Dział: Z problematyki filozoficznej
https://doi.org/10.21852/sem.2015.2.06

Abstrakt

Artykuł ten nawiązuje wprost do postulatu rewolucji cywilizacyjnej na rzecz ochrony wielorako zagrożonej przyrody, przedstawionego przez Klausa Michaela Meyer-Abicha głównie w książce Revolution for Nature, gdzie wyjaśnia on holistyczną alternatywę dla światopoglądu Zachodu oczarowanego niedoskonałym Oświeceniem. Rozwiązanie i zakończenie tak zwanego kryzysu ekologicznego może przyjść tylko, jeśli ludzie uznają swoją odpowiedzialność wobec wszystkiego, co jest w przyrodzie. Praktyczna filozofia przyrody wyznacza takie perspektywy rozwoju ludzkości, których motywem przewodnim stają się zasady fundujące i stabilizujące etos ekologicznego jej przetrwania. K. M. Meyer-Abich mówi o zasadzie pokoju, w tym o pokoju z człowiekiem, który jest pierwszym krokiem na drodze do pokoju z przyrodą.

Słowa kluczowe:

rewolucja ekologiczna, praktyczna filozofia przyrody, fizjocentryzm

Pobierz pliki

Zasady cytowania

Selmaj-Pomaska , P. (2022). Klaus Michael Meyer-Abich o rewolucji ekologicznej . Seminare. Poszukiwania Naukowe, 36(2), 73–79. https://doi.org/10.21852/sem.2015.2.06

Cited by / Share


Ta strona używa pliki cookie dla prawidłowego działania, aby korzystać w pełni z portalu należy zaakceptować pliki cookie.