Opublikowane: 2022-12-21

Kult Nemezis w starożytnym Rzymie

Helena Karczewska
Seminare. Poszukiwania naukowe
Dział: Z problematyki historycznej
https://doi.org/10.21852/sem.2015.2.14

Abstrakt

W starożytnym Rzymie Nemezis, znana przede wszystkim jako bogini zemsty, była również czczona jako bóstwo oburzenia i kary. Kierowała ludzkimi sprawami, decydowała o ludzkim szczęściu i nieszczęściu, strzegła prawa. Kult Nemezis sięga V w. p.n.e. Grecji, jednak szczególnie żywy był w Rzymie, zwłaszcza w czasach Cesarstwa, kiedy zajmował szczególne miejsce w religii rzymskiej. Źródła literackie, a także przedstawienia ikonograficzne przedstawiają Nemezisa jako strażnika prawa i porządku państwa. Nemezis w starożytnym Rzymie był przede wszystkim mecenasem zabaw odbywających się w amfiteatrach. Stała się głównym obiektem kultu wśród gladiatorów i venatores. Jednym z najciekawszych przedstawień jest jednak kukła Nemezis depcząca leżące ludzkie ciało, która stała się ważnym elementem imperialnej propagandy, zwłaszcza za panowania Trajana i Hadriana.

Słowa kluczowe:

Nemezis, kult, igrzyska rzymskie

Pobierz pliki

Zasady cytowania

Karczewska , H. (2022). Kult Nemezis w starożytnym Rzymie . Seminare. Poszukiwania Naukowe, 36(2), 175–186. https://doi.org/10.21852/sem.2015.2.14

Cited by / Share


Ta strona używa pliki cookie dla prawidłowego działania, aby korzystać w pełni z portalu należy zaakceptować pliki cookie.