Opublikowane: 2022-12-23

Komunia Święta i jej wspólnototwórczy wymiar w życiu Kościoła

Jacek Możejko
Seminare. Poszukiwania naukowe
Dział: Z problematyki teologicznej
https://doi.org/10.21852/sem.2015.1.08

Abstrakt

Na przestrzeni wieków kwestia Komunii Świętej pod obiema postaciami była przedmiotem poważnych sporów. Na Soborze Watykańskim II została uznana za jeden z najważniejszych elementów prowadzących wiernych do Chrystusa. To właśnie dzięki bogatemu znaczeniu, jakim obdarzony jest ten sakramentalny znak. Komunia Święta pod obiema postaciami pozwala uczestnikom liturgii na doskonalszy udział w Eucharystii. Spożywanie Ciała i Krwi Chrystusa jest warunkiem rozwoju prawdziwego życia wewnętrznego. Komunia Święta objawia naszą głęboką jedność z Chrystusem, który zawarł przymierze we własnej krwi. Wprowadzenie Komunii św. pod obiema postaciami ułatwia pełniejsze uczestnictwo w liturgii eucharystycznej, gdyż ułatwia wiernym przeżycie obecności Chrystusa w znaku sakramentalnym. Komunia Święta przyjmowana pod jedną postacią pozwala nam przyjąć cały owoc Eucharystii, natomiast przyjmowanie zarówno Ciała, jak i Krwi Chrystusa wzbogaca i ukazuje w doskonalszym świetle znak uczty eucharystycznej.

Słowa kluczowe:

Komunia Święta, wspólnota

Pobierz pliki

Zasady cytowania

Możejko, J. . (2022). Komunia Święta i jej wspólnototwórczy wymiar w życiu Kościoła. Seminare. Poszukiwania Naukowe, 36(1), 105–115. https://doi.org/10.21852/sem.2015.1.08

Cited by / Share


Ta strona używa pliki cookie dla prawidłowego działania, aby korzystać w pełni z portalu należy zaakceptować pliki cookie.