Opublikowane: 2022-12-27

Gregoriańskie śpiewy procesji palmowej po Soborze Watykańskim II oraz ich polskie odpowiedniki

Beata Bodzioch
Seminare. Poszukiwania naukowe
Dział: Z problematyki teologicznej
https://doi.org/10.21852/sem.2014.3.03

Abstrakt

Badania naukowe nad procesją Niedzieli Palmowej, ze szczególnym uwzględnieniem zastosowanych w niej charakterystycznych śpiewów, rozpoczęły się w Polsce dopiero w XX wieku. Po Soborze Watykańskim II nastąpiły nie tylko zmiany w rycie procesyjnym, ale także daleko idące redukcje w dotychczasowym repertuarze śpiewów. Polskie śpiewniki kościelne okresu posoborowego są dość zróżnicowane, w zależności od wizji redaktora śpiewnika. W repertuarze dziesięciu śpiewników przebadanych i przeanalizowanych na potrzeby tego artykułu tylko dwa śpiewy można znaleźć wspólne. Oba są tłumaczeniami z łaciny. W sumie w prezentowanych wydaniach hymnów znajdziemy aż dwadzieścia cztery różne śpiewy. Polskie edycje zawierają znacznie więcej śpiewów niż śpiewników z innych krajów europejskich.

Słowa kluczowe:

Niedziela Palmowa, procesja, chorał gregoriański, polskie pieśni

Pobierz pliki

Zasady cytowania

Bodzioch, B. (2022). Gregoriańskie śpiewy procesji palmowej po Soborze Watykańskim II oraz ich polskie odpowiedniki. Seminare. Poszukiwania Naukowe, 35(3), 39–56. https://doi.org/10.21852/sem.2014.3.03

Cited by / Share


Ta strona używa pliki cookie dla prawidłowego działania, aby korzystać w pełni z portalu należy zaakceptować pliki cookie.