Opublikowane: 2022-12-28

Postawa męczenników wobec państwa i władzy państwowej według Tertuliana

Elżbieta Kubiszewska-Krasowska
Seminare. Poszukiwania naukowe
Dział: Z problematyki historycznej
https://doi.org/10.21852/sem.2014.2.11

Abstrakt

Tertulian miał surową opinię na temat stosunku męczenników do państwa i ludzi sprawujących władzę. Analizował przypadki angażowania się chrześcijan w życie społeczne pogan. Omówił między innymi kwestię służby wojskowej, pracy nauczycieli i urzędników państwowych oraz stosunku chrześcijan do cesarza. Konieczność zabijania żołnierzy, uczestniczenia w obrzędach pogańskich i pracy na stanowiskach państwowych wiązała się z naruszeniem zasad chrześcijańskich. Wierni byli zobowiązani modlić się o pomyślność cesarza i Cesarstwa Rzymskiego. Niechęć chrześcijan do państwa wzrosła w okresie prześladowań. Nie byli dobrymi urzędnikami państwowymi, ponieważ ze względu na wiarę nie byli w stanie w pełni wykonać wszystkich poleceń iw konsekwencji zostali skazani na męczeństwo. Można wnioskować, że Tertulian zachęcał do wycofania się z życia państwowego w celu dochowania wierności Bogu.

Słowa kluczowe:

prześladowanie chrześcijan, Kościół starożytny, Tertulian, męczeństwo, państwo

Pobierz pliki

Zasady cytowania

Kubiszewska-Krasowska, E. (2022). Postawa męczenników wobec państwa i władzy państwowej według Tertuliana. Seminare. Poszukiwania Naukowe, 35(2), 137–147. https://doi.org/10.21852/sem.2014.2.11

Cited by / Share


Ta strona używa pliki cookie dla prawidłowego działania, aby korzystać w pełni z portalu należy zaakceptować pliki cookie.