Opublikowane: 2022-12-29

Tajemnica i analogia we współczesnym mówieniu o Bogu

Adam Świeżyński
Seminare. Poszukiwania naukowe
Dział: Z problematyki filozoficznej
https://doi.org/10.21852/sem.2014.1.04

Abstrakt

Język teologii zawsze popadał w jedną z dwóch skrajności. Pierwsza polega na założeniu, że o Bogu nic nie można powiedzieć, bo Boskiej Istoty nie da się wyrazić ludzkim językiem. Drugim skrajnym założeniem jest to, że terminów teologicznych można używać jednoznacznie zarówno w dyskursie o Bogu, jak i o człowieku. Jednym ze sposobów uniknięcia tych dwóch pułapek jest przyjęcie metody analogii. Rozbieżność między „teorią” dotyczącą Boga a doświadczeniem” Jego działania (lub braku działania) w czyimś życiu jest wyzwaniem dla współczesnej teologii. Stosowanie analogii w wypowiedziach o Bogu samo w sobie nie zapobiega konfliktowi między powszechnie akceptowanymi wypowiedziami o Bogu a Jego doświadczeniem w życiu codziennym. Analogia metaforyczna dostarcza jednak określonego zapośredniczenia, które można określić jako pośrednie rozpoznawanie pewnych stanów rzeczy przez ludzki umysł. Jak to wpływa na kwestię uznania i uznania istnienia Boga? Być może jesteśmy skazani na wieczne przeskakiwanie od jednej analogii do drugiej, aby uchwycić fakt Jego obecności i działania.

Słowa kluczowe:

analogia, metafora, Bóg, język teologiczny

Pobierz pliki

Zasady cytowania

Świeżyński, A. (2022). Tajemnica i analogia we współczesnym mówieniu o Bogu. Seminare. Poszukiwania Naukowe, 35(1), 59–69. https://doi.org/10.21852/sem.2014.1.04

Cited by / Share


Ta strona używa pliki cookie dla prawidłowego działania, aby korzystać w pełni z portalu należy zaakceptować pliki cookie.