Opublikowane: 2022-12-29

J. Tischnera myśl etyczno-społeczna jako polska odmiana compassio

Rafał Czekalski
Seminare. Poszukiwania naukowe
Dział: Z problematyki filozoficznej
https://doi.org/10.21852/sem.2014.1.05

Abstrakt

W artykule podjęto próbę ukazania związków między nową teologią polityczną rozwijającą się w XX wieku w Europie Zachodniej a myślą etyczno-społeczną J. Tischnera. Punktem wyjścia obu koncepcji jest niezawinione cierpienie człowieka. W artykule przedstawiono proponowane przez J. Tischnera środki zaradcze przeciw niezawinionemu cierpieniu, tj. miłosierdzie, solidarność i chrześcijańską nadzieję. Filozofia Tischnera daleka jest od utopijnych marzeń o całkowitym wyeliminowaniu cierpienia, co na ziemi jest po prostu niemożliwe. Krakowski filozof proponuje jednak środki, które pozwalają z godnością znosić trudne sytuacje. Sam Tischner wydobywa z Ewangelii wartości, jakie chrześcijaństwo nieustannie ofiarowuje światu coraz bardziej bezwzględnemu, obojętnemu i zimnemu.

Słowa kluczowe:

compassio, J. Tischner, solidarność, etyka społeczna

Pobierz pliki

Zasady cytowania

Czekalski, R. (2022). J. Tischnera myśl etyczno-społeczna jako polska odmiana compassio. Seminare. Poszukiwania Naukowe, 35(1), 71–80. https://doi.org/10.21852/sem.2014.1.05

Cited by / Share


Ta strona używa pliki cookie dla prawidłowego działania, aby korzystać w pełni z portalu należy zaakceptować pliki cookie.