Opublikowane: 2022-12-29

Wymiana edukacyjna i nowe możliwości — Perspektywy polskich stypendystów programu Erazmus w Portugalii

Rafał Wiśniewski , Izabela Bukalska
Seminare. Poszukiwania naukowe
Dział: Z problematyki społeczno-pedagogicznej
https://doi.org/10.21852/sem.2013.34.07

Abstrakt

Program Erazmus został wprowadzony oficjalnie w 1987 roku pomimo niezadowolenia części krajów członkowskich posiadających już samodzielne rozwiązania w zakresie mobilności edukacyjnej. Nowy program miał natomiast realizować pewne dalekosiężne cele, wykraczające poza interesy poszczególnych państw. Osiągnięcie zamierzeń programu wiązało się z pewnymi trudnościami ponieważ procesy zapoczątkowane przez program wymiany studenckiej trwają wiele lat i powinny współgrać ze zmianami zachodzącymi w tym czasie w sferze edukacji. Ogólne cele powinny poza tym łączyć się z interesami poszczególnych instytucji a nade wszystko indywidualnymi planami studentów. W naszym studium przeanalizowaliśmy doświadczenia 21 polskich uczestników stypendium Erazmus w Portugalii. Koncentrowaliśmy się na specyfice wybranej lokalizacji, ale nie tylko. Przeanalizowaliśmy oczekiwania studentów zestawiając je później z oceną korzyści jakie wyniknęły dla nich z pobytu. Zasadniczym pytaniem było, czy efekty wpisują się w zamierzenia twórców samego programu. Okazały się one dosyć spójne z pewnymi wyjątkami, jak np. możliwość uczestnictwa w zajęciach w językach innych niż portugalski.

Słowa kluczowe:

Program Erazmus, mobilność edukacyjna, komunikacja międzykulturowa

Pobierz pliki

Zasady cytowania

Wiśniewski, R., & Bukalska, I. (2022). Wymiana edukacyjna i nowe możliwości — Perspektywy polskich stypendystów programu Erazmus w Portugalii. Seminare. Poszukiwania Naukowe, 34, 113–124. https://doi.org/10.21852/sem.2013.34.07

Cited by / Share


Ta strona używa pliki cookie dla prawidłowego działania, aby korzystać w pełni z portalu należy zaakceptować pliki cookie.