Opublikowane: 2022-12-29

Geneza i źródła wolności religii w europejskiej przestrzeni politycznej i prawnej

Katarzyna Kącka
Seminare. Poszukiwania naukowe
Dział: Z problematyki społeczno-pedagogicznej
https://doi.org/10.21852/sem.2013.34.10

Abstrakt

Osoba jako istota ludzka ma swoje naturalne prawa. Należą do nich między innymi prawo do życia, do wyrażania swoich poglądów oraz prawo do prywatności. Prawa te są fundamentalne i niepodważalne. Wśród nich jest jedna z najważniejszych wolności – prawo do wolności religijnej. Będąc jedną z najważniejszych zasad, jej prostota i naturalność budzą jednocześnie wiele wątpliwości. Niniejsze opracowanie ma na celu ogólne przedstawienie zasad prawa do wolności wyznania: genezę i historię powstania tego prawa oraz drogę do jego sankcjonowania. W artykule omówiono także najważniejsze współczesne dokumenty gwarantujące tę wolność oraz orzecznictwo Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w sprawach o naruszenie praw religijnych.

Słowa kluczowe:

wolność religijna, prawa naturalne, prawa człowieka

Pobierz pliki

Zasady cytowania

Kącka, K. (2022). Geneza i źródła wolności religii w europejskiej przestrzeni politycznej i prawnej. Seminare. Poszukiwania Naukowe, 34, 155–174. https://doi.org/10.21852/sem.2013.34.10

Cited by / Share


Ta strona używa pliki cookie dla prawidłowego działania, aby korzystać w pełni z portalu należy zaakceptować pliki cookie.