Opublikowane: 2022-12-30

Znaczenie i specyfika dialogu w katechezie

Halina Wrońska
Seminare. Poszukiwania naukowe
Dział: Z problematyki teologicznej
https://doi.org/10.21852/sem.2013.33.03

Abstrakt

Katecheza jest wewnętrznie ukierunkowana na proces zbawczy, który zachodzi między Bogiem a człowiekiem. Proces ten ma strukturę dialogu międzyludzkiego. Zadaniem katechezy jest pomoc młodym ludziom w nawiązaniu dialogu z Bogiem. W strukturze katechezy pierwsze miejsce zajmuje kontakt osobisty. Polega na dzieleniu się doświadczeniem wiary i wartości ludzkich, które dokonuje się w ramach wspólnego poszukiwania woli Bożej. Dialog katechetyczny powinien charakteryzować się dążeniem do prawdy; klarowność wypowiedzi; szacunek dla drugiej osoby; przekraczanie własnych wzorców myślowych w celu znalezienia nowych możliwości zrozumienia i konstruktywnej współpracy poprzez wspólne poszukiwanie; oraz umiejętność zachowania milczenia i otwarcia się na drugą osobę, aby zrozumieć jej punkt widzenia od wewnątrz.

Słowa kluczowe:

dialog, międzyosobowe spotkanie, współdziałanie, poszukiwanie prawdy, zaufanie, wolność, odpowiedzialność

Pobierz pliki

Zasady cytowania

Wrońska, H. (2022). Znaczenie i specyfika dialogu w katechezie. Seminare. Poszukiwania Naukowe, 33, 39–50. https://doi.org/10.21852/sem.2013.33.03

Cited by / Share


Ta strona używa pliki cookie dla prawidłowego działania, aby korzystać w pełni z portalu należy zaakceptować pliki cookie.