Opublikowane: 2023-01-18

Punki, skinheadzi i metale. Normy i wartości młodzieżowych subkultur symbolicznych

Michał Jan Lutostański
Seminare. Poszukiwania naukowe
Dział: Z problematyki społeczno-pedagogicznej
https://doi.org/10.21852/sem.2011.30.13

Abstrakt

Powyższy artykuł ma na celu ukazanie subkultur młodzieżowych, które wciąż nie zostały wystarczająco głęboko przeanalizowane przez badaczy społecznych. Podczas gdy na świecie powstają coraz to nowe subkultury, „klasyczne” grupy młodzieżowe wciąż pozostają bardzo interesujące. Ten artykuł ukazuje normy i wartości trzech subkultur młodzieżowych w zmieniającym się współczesnym świecie. Są one nazywane subkulturami symbolicznymi (T. Paleczny, 1997). Tekst ten opiera się na 21 wywiadach pogłębionych przeprowadzonych w 2009 roku z członkami tychże grup – Skinheadów, Punków i Metali. Dwie pierwsze subkultury zostały wybrane do badania ze względu na ich – jak się wydaje – opozycyjne względem siebie wartości. Metale natomiast, w literaturze przedmiotu, opisywani są jako ci nie posiadający szczególnie zarysowanego systemu wartości. Przeprowadzone badania nie potwierdzają jednak do końca tego faktu. Ten artykuł ukazuje najważniejsze elementy w życiu członków subkultur młodzieżowych oraz zasady dominujące w ich świecie społecznym.

Słowa kluczowe:

subkultura, Punk, Skinhead, Metal, Metalowiec, wartości, normy, młodzież

Pobierz pliki

Zasady cytowania

Lutostański, M. J. (2023). Punki, skinheadzi i metale. Normy i wartości młodzieżowych subkultur symbolicznych. Seminare. Poszukiwania Naukowe, 30, 159–174. https://doi.org/10.21852/sem.2011.30.13

Cited by / Share


Ta strona używa pliki cookie dla prawidłowego działania, aby korzystać w pełni z portalu należy zaakceptować pliki cookie.