Opublikowane: 2023-01-18

Przyczynek do historii ruchu Cecyliańskiego w Polsce

Czesław Grajewski
Seminare. Poszukiwania naukowe
Dział: Z problematyki historycznej
https://doi.org/10.21852/sem.2011.30.21

Abstrakt

Do podniesienia poziomu wykonawstwa muzyki kościelnej miał się przede wszystkim przyczynić ruch kaecyliański (XIX w.). Jego idee dość szybko dotarły do ​​Polski, a wśród zasłużonych propagatorów odnowy muzyki kościelnej znalazł się ks. B. Maryański. W 1891 r. ukazał się pierwszy numer Kalendarza dla organistów wiejskich (wkrótce przekształconego w rocznik), pod redakcją B. Maryańskiego. Pisma te miały pomóc muzykantom kościelnym. Treść artykułu została przygotowana głównie w oparciu o te roczniki, które uznano za nie zachowane. Ich tematyka koncentruje się na problematyce podnoszenia umiejętności i poszerzania wiedzy niezbędnej do wykonywania zadań organisty. Idealnie więc wpisuje się w główny nurt publicystyki religijnej tamtego okresu. Publikacja ks. B. Maryańskiego była niewątpliwie przełomowa, jednak dziś trudno określić, jak szeroki zasięg i poziom oddziaływania miała.

Słowa kluczowe:

cecylianizm, organista, muzyka liturgiczna, ks. Bronisław Maryański

Pobierz pliki

Zasady cytowania

Grajewski, C. (2023). Przyczynek do historii ruchu Cecyliańskiego w Polsce. Seminare. Poszukiwania Naukowe, 30, 269–281. https://doi.org/10.21852/sem.2011.30.21

Cited by / Share


Ta strona używa pliki cookie dla prawidłowego działania, aby korzystać w pełni z portalu należy zaakceptować pliki cookie.