Opublikowane: 2023-01-19

Moralne implikacje przymierza

Sylwester Jędrzejewski
Seminare. Poszukiwania naukowe
Dział: Z problematyki teologicznej
https://doi.org/10.21852/sem.2011.29.01

Abstrakt

Przedstawione w Biblii normy moralne ujawniają się w procesie rozwoju kulturowego i teologicznego. Dość często moralność biblijna pojawia się w kontekście idei Przymierza. Ostatecznie w samym sercu etyki biblijnej odnajdujemy wartości, które były fundamentalne dla określonego rodzaju ludzkiej egzystencji i ludzkiej drogi do Boga. Sposób, w jaki Biblia rozumie Przymierze, które jest zbudowane na podstawowym i konstytutywnym darze relacji między człowiekiem a Bogiem. Teologowie Przymierza wskazują na uniwersalne wnioski etyczne, nawet jeśli te ustalenia dotyczą tylko jednego wybranego przez Boga narodu. W kulminacyjnym momencie rozwoju idei Przymierza, w głoszeniu Nowego Testamentu, dokonuje się zwiastowanie moralności, której istotą jest prawo miłości. Ten rodzaj prawa jest rozumiany jako nowe creatio. Jej istotą jest dynamiczny charakter moralności wynikający z niezmienności reguł moralnych. Bóg – pozostając niezmienny w swoim darze moralności – pozwala, by ludzkie rozumienie daru miłości nieustannie dojrzewało w płynnie zmieniającej się rzeczywistości historycznej.

Słowa kluczowe:

Biblia, etyka, przymierze, moralność, uniwersalizm

Pobierz pliki

Zasady cytowania

Jędrzejewski , S. (2023). Moralne implikacje przymierza. Seminare. Poszukiwania Naukowe, 29, 7–19. https://doi.org/10.21852/sem.2011.29.01

Cited by / Share


Ta strona używa pliki cookie dla prawidłowego działania, aby korzystać w pełni z portalu należy zaakceptować pliki cookie.