Opublikowane: 2023-02-04

Bezdomność w opinii mieszkańców bloków socjalnych

Beata Szluz
Seminare. Poszukiwania naukowe
Dział: Z problematyki społeczno-pedagogicznej
https://doi.org/10.21852/sem.2010.28.10

Abstrakt

Zakres i szybkie tempo wdrażania niektórych reform gospodarczych spowodowały pojawienie się w Polsce wielu problemów. Tego typu sytuacja była przyczyną pogłębiania się ubóstwa, pogarszania się stanu zdrowia ludzi i pojawiania się zachowań patologicznych. Słaba odporność na trudne sytuacje życiowe jest z kolei przyczyną popadania w stan bezradności. Osoby dotknięte bezdomnością stają się niezdolne do samodzielnego radzenia sobie, gubią się w otaczającej ich rzeczywistości (efekty kulturowe i osobowościowe typowe dla osoby bezdomnej). Problem bezdomności ma więc charakter skrajny (jest najbardziej tragiczny w swoich skutkach), a co za tym idzie – patologiczny. Powstające problemy są polem do aktywnej polityki społecznej i pracy socjalnej oraz działań o charakterze samopomocowym i charytatywnym. Artykuł przedstawia opinie mieszkańców bloków społecznych na temat bezdomności.

Słowa kluczowe:

polityka społeczna, pomoc społeczna, bezdomność, mieszkanie socjalne

Pobierz pliki

Zasady cytowania

Szluz, B. (2023). Bezdomność w opinii mieszkańców bloków socjalnych. Seminare. Poszukiwania Naukowe, 28, 113–124. https://doi.org/10.21852/sem.2010.28.10

Cited by / Share


Ta strona używa pliki cookie dla prawidłowego działania, aby korzystać w pełni z portalu należy zaakceptować pliki cookie.