Opublikowane: 2023-02-04

Stres zawodowy narastającym zjawiskiem społecznym

Jolanta Łodzińska
Seminare. Poszukiwania naukowe
Dział: Z problematyki społeczno-pedagogicznej
https://doi.org/10.21852/sem.2010.28.11

Abstrakt

Życie w ogóle toczy się wśród różnych sytuacji i osobowości w ciągłym pośpiechu. Na wiele działań nie ma się wpływu. Żyjemy „w świecie wytworzonego ryzyka, które jest ceną postępu technologicznego i cywilizacyjnego” – powiedział znany polski socjolog Piotr Sztompka. Niestety wciąż pojawiają się nowe rodzaje zagrożeń nie tylko w życiu zawodowym, ale także prywatnym. Niemal na każdym kroku mamy do czynienia z dużą dozą niepewności. Ponadto Sztompka zwrócił uwagę, że „ryzyko związane ze skutkami pewnych działań jest odwiecznym i powszechnym czynnikiem życia społecznego”. Ta niepewność powoduje frustrację i napięcie nerwowe w kilku aspektach. Jednak w pozytywnym sensie stres jest regularną reakcją na sferę fizyczną, psychiczną i emocjonalną. Stresu nie da się uniknąć, dlatego człowiek musi przyzwyczaić się do życia z nim i nauczyć się bronić przed jego destrukcyjnym wpływem. Możesz przygotować się do tego na tyle skutecznie, aby stres był jak najmniejszy. Co więcej, istnieje wiele sposobów rozwiązywania trudnych problemów, aby pokonać stres, a nie stać się jego ofiarą. Podsumowując, mimo wielu życiowych przeciwności, należy patrzeć w przyszłość z optymistycznym nastawieniem do otaczającego świata i ludzi.

Słowa kluczowe:

stres zawodowy, stres jako zjawisko społeczne, wypalenie zawodowe, dobór zawodowy personelu

Pobierz pliki

Zasady cytowania

Łodzińska, J. (2023). Stres zawodowy narastającym zjawiskiem społecznym. Seminare. Poszukiwania Naukowe, 28, 125–138. https://doi.org/10.21852/sem.2010.28.11

Cited by / Share


Ta strona używa pliki cookie dla prawidłowego działania, aby korzystać w pełni z portalu należy zaakceptować pliki cookie.