Opublikowane: 2022-12-31

Wolny człowiek w poszukiwaniu prawdy o sobie. Próba teologicznomoralnej aktualizacji „Króla Edypa” Sofoklesa

Andrzej Dominik Kuciński
Seminare. Poszukiwania naukowe
Dział: Z problematyki teologicznej
https://doi.org/10.21852/sem.2022.4.01

Abstrakt

Król Edyp Sofoklesa jest jedną z najstarszych i najbardziej znanych tragedii należących do wspólnego dziedzictwa ludzkości. Porusza zagadnienia, na które każde pokolenie musi znaleźć własną odpowiedź. Niektóre z tych zagadnień stają się szczególnie aktualne w momentach zachwiania fundamentów wspólnych koncepcji antropologicznych, jak ma to miejsce w obecnym czasie. Odniesienie do przedchrześcijańskich dzieł literackich może być wyjściem do dialogu z osobami niepodzielającymi światopoglądu chrześcijańskiego, ale otwartymi na wymianę refleksji o człowieku. W tym sensie w artykule autor, wychodząc od specyfiki adaptacji mitu w wydaniu Sofoklesa, poprzez zarys bogactwa interpretacji jego sztuki na przestrzeni wieków, dochodzi do propozycji teologicznomoralnej aktualizacji tego dzieła w dzisiejszym świecie przy pomocy dwóch przykładów: kwestii pochodzenia osoby w kontekście rodzicielstwa oraz odpowiedzialności moralnej w świecie zdominowanym przez indywidualizm oraz osłabioną wiarę w faktyczną wolność człowieka.

Słowa kluczowe:

Król Edyp, rodzicielstwo, tożsamość, odpowiedzialność moralna, determinizm

Pobierz pliki

Zasady cytowania

Kuciński, A. D. (2022). Wolny człowiek w poszukiwaniu prawdy o sobie. Próba teologicznomoralnej aktualizacji „Króla Edypa” Sofoklesa. Seminare. Poszukiwania Naukowe, 43(4), 11–25. https://doi.org/10.21852/sem.2022.4.01

Cited by / Share

Ta strona używa pliki cookie dla prawidłowego działania, aby korzystać w pełni z portalu należy zaakceptować pliki cookie.