Opublikowane: 2023-12-31

Odpowiedzialność Kościoła za sport dzieci i młodzieży w świetle nauczania papieża Franciszka

Zbigniew Dziubiński
Seminare. Poszukiwania naukowe
Dział: Artykuły
https://doi.org/10.21852/sem.2023.1.13

Abstrakt

Celem artykułu jest ukazanie nauczania papieża Franciszka na temat sportu i potrzeby aktywnej obecności Kościoła na jego gruncie, w oparciu o analizy papieskiego dokumentu zatytułowanego Dać z siebie to, co najlepsze, w chrześcijańskiej perspektywie sportu i osoby ludzkiej, ale także innych przesłań i wypowiedzi, stanowiska Franciszka dotyczącego odpowiedzialności Kościoła za tę wspólnotę dzieci i młodzieży, jaką jest sport. Z przeprowadzonych analiz wynika, że papież Franciszek potwierdza odpowiedzialność Kościoła za sport, który jest fenomenem globalnym, mającym liczne walory, które mogą być wykorzystane do pełnego i harmonijnego rozwoju młodego człowieka w jego wymiarze sprawnościowo-zdrowotnym, społeczno-kulturowym oraz etyczno-duchowym. Kościół przez swoich duszpasterzy uczestniczy we wszystkich jego wymiarach i etapach rozwoju, zarówno w budowaniu humanistycznego i personalistycznego jego oblicza, jak również w jego praktyce społecznej.

Słowa kluczowe:

sport, Kościół, dzieci i młodzież, nauczanie papieża Franciszka

Pobierz pliki

Zasady cytowania

Dziubiński, Z. (2023). Odpowiedzialność Kościoła za sport dzieci i młodzieży w świetle nauczania papieża Franciszka. Seminare. Poszukiwania Naukowe, 44(2), 85–93. https://doi.org/10.21852/sem.2023.1.13

Cited by / Share

Ta strona używa pliki cookie dla prawidłowego działania, aby korzystać w pełni z portalu należy zaakceptować pliki cookie.