Opublikowane: 2023-02-23

Seniores laici w starożytnych wspólnotach kościelnych w afryce rzymskiej

Tadeusz Kołosowski
Seminare. Poszukiwania naukowe
Dział: Z problematyki historycznej
https://doi.org/10.21852/sem.2010.27.17

Abstrakt

Artykuł odnosi się do rady, która w starożytnych wspólnotach chrześcijańskich w Afryce Północnej składała się z osób świeckich. Rada ta jest określana przez współczesnych uczonych po łacinie jako seniores laici. Wszystkie źródła pisane na temat tej grupy pochodzą z Afryki rzymskiej. W większości powstały one w IV i V wieku. W świetle źródeł seniores laici jawią się jako integralna część organizacji zarówno Kościoła Donatystów jak i Kościoła Katolickiego w Afryce Północnej. Reprezentowane źródła są wystarczającym dowodem na ich istnienie. We wspólnotach kościelnych odbywały się one pomiędzy hierarchią kościelną a wiernym ludem. Zostali wybrani przez ludzi. Wypełniając własne obowiązki, współpracowali z biskupami w administrowaniu i zabezpieczaniu dóbr kościelnych. Pełnili także funkcje o charakterze sądowniczym i dyscyplinarnym, co pozwalało im kontrolować także postępowanie własnych biskupów.

Słowa kluczowe:

seniores laici, historia Kościoła starożytnego, Kościół północnoafrykański, donatyzm, laikat, chrześcijanie świeccy

Pobierz pliki

Zasady cytowania

Kołosowski , T. (2023). Seniores laici w starożytnych wspólnotach kościelnych w afryce rzymskiej. Seminare. Poszukiwania Naukowe, 27, 215–222. https://doi.org/10.21852/sem.2010.27.17

Cited by / Share


Ta strona używa pliki cookie dla prawidłowego działania, aby korzystać w pełni z portalu należy zaakceptować pliki cookie.