Opublikowane: 2008-06-30

Inicjatywy związkowo-stowarzyszeniowe emigracji polskiej w Szwecji w XX wieku

Mariusz Chamarczuk
Seminare. Poszukiwania naukowe
Dział: Z problematyki społeczno-pedagogicznej
https://doi.org/10.21852/sem.2008.25.24

Abstrakt

Zjawisko emigracji ma wiele aspektów, które stanowią interesujący obszar badań socjologicznych, psychologicznych i kulturowych. Jedną z cech charakterystycznych tego zjawiska jest potrzeba jednoczenia się w celu ochrony wspólnych wartości, tożsamości, praw oraz chęć podzielenia się ważnymi sprawami z członkami tej samej społeczności kulturowej, zawodowej czy religijnej. Polska grupa emigracyjna w Szwecji ma na tym polu własne tradycje i wyraźne osiągnięcia. Począwszy od okresu międzywojennego, poprzez okres powojenny i czas walki ideowej z socjalizmem, inicjatywy zarówno ze strony patriotów, jak i tych sympatyzujących z reżimem były bardzo żywe. Polscy katolicy w Szwecji zajmują wysokie miejsce wśród dobrze zorganizowanych społeczeństw. Poniższy artykuł jest próbą uchwycenia tej części życia polskich emigrantów w Szwecji, w której przejawia się zaangażowanie społeczne i inne podobne inicjatywy.

Słowa kluczowe:

Emigracja polska, Szwecja, organizacje, stowarzyszenia

Pobierz pliki

Zasady cytowania

Chamarczuk , M. (2008). Inicjatywy związkowo-stowarzyszeniowe emigracji polskiej w Szwecji w XX wieku. Seminare. Poszukiwania Naukowe, 25, 315–328. https://doi.org/10.21852/sem.2008.25.24

Cited by / Share


Ta strona używa pliki cookie dla prawidłowego działania, aby korzystać w pełni z portalu należy zaakceptować pliki cookie.