Opublikowane: 2007-06-30

Nawrócenie i wyznanie grzechów jako istotne elementy chrześcijańskiej pokuty w myśli Kościoła starożytnego

Tadeusz Kołosowski
Seminare. Poszukiwania naukowe
Dział: Z problematyki teologicznej
https://doi.org/10.21852/sem.2007.24.06

Abstrakt

Autor analizuje pisma Ojców Kościoła greckiego i łacińskiego pod kątem miejsca i roli wyznania grzechów w chrześcijańskiej praktyce pokutnej. Confessio peccati jest we wczesnych pisarzach chrześcijańskich uważanym za istotny element praktyki pokutnej Kościoła. Wyznanie grzechu inicjuje cały proces chrześcijańskiej pokuty. Wyznanie wzywa łaskę i miłosierdzie Boże. Confessio peccati to przede wszystkim wewnętrzna duchowa praca nad sobą. Podczas spowiedzi Duch Święty towarzyszy grzesznikowi. Grzesznik powinien w spowiedzi uznać swój grzesznik i stanąć przed Bogiem i Kościołem w całej prawdzie. Grzesznik powinien spowiadać się z grzechów z własnej woli. Spowiedź musi zmierzać do nawrócenia. Wtedy grzesznik naprawdę wysługuje się miłosierdziu odpuszczenia grzechów.

Słowa kluczowe:

patrologia, literatura wczesnochrzescijanska, Ojcowie Koscioła, spowiedź, pokuta

Pobierz pliki

Zasady cytowania

Kołosowski, T. (2007). Nawrócenie i wyznanie grzechów jako istotne elementy chrześcijańskiej pokuty w myśli Kościoła starożytnego. Seminare. Poszukiwania Naukowe, 24, 39–48. https://doi.org/10.21852/sem.2007.24.06

Cited by / Share


Ta strona używa pliki cookie dla prawidłowego działania, aby korzystać w pełni z portalu należy zaakceptować pliki cookie.