Opublikowane: 2007-06-30

Klimat szkoły a zachowania przemocowe uczniów w świetle wybranych badań empirycznych

Marek Kulesza
Seminare. Poszukiwania naukowe
Dział: Z problematyki filozoficznej
https://doi.org/10.21852/sem.2007.24.20

Abstrakt

Liczne badania empiryczne wykazały, że postrzegane przez uczniów środowisko uczenia się – w przeciwieństwie do „obiektywnie” rejestrowanych warunków uczenia się – może wnieść istotny wkład w wyjaśnianie i rozumienie zachowań uczniów. Podjęto tę myśl w analizach teoretycznych i empirycznych zajmujących się problematyką klimatu szkoły. W ten sposób zwraca się uwagę na rolę wzajemnych powiązań między wewnętrznymi warunkami środowiskowymi szkoły a indywidualnymi cechami osobowymi uczniów. Niniejszy artykuł ma na celu przedstawienie przeglądu możliwych i zbadanych skutków klimatu szkoły. Celem niniejszego artykułu jest próba ukazania związków między subiektywnie odczuwanym klimatem szkoły a różnymi formami przemocy, które zostały zmierzone i udowodnione w wielu badaniach.

Słowa kluczowe:

klimat szkoły, środowisko szkoły, agresja i przemoc w szkole

Pobierz pliki

Zasady cytowania

Kulesza, M. (2007). Klimat szkoły a zachowania przemocowe uczniów w świetle wybranych badań empirycznych. Seminare. Poszukiwania Naukowe, 24, 261–277. https://doi.org/10.21852/sem.2007.24.20

Cited by / Share


Ta strona używa pliki cookie dla prawidłowego działania, aby korzystać w pełni z portalu należy zaakceptować pliki cookie.