Opublikowane: 2007-06-30

Społeczny kontekst niepełnosprawności

Lidia Marszałek
Seminare. Poszukiwania naukowe
Dział: Z problematyki społeczno-pedagogicznej
https://doi.org/10.21852/sem.2007.24.25

Abstrakt

Koncepcja artykułu oparta jest na teorii stygmatyzacji E. Goffmanna. Proces stygmatyzacji dotyczy osób, które są społecznie definiowane jako odmienne od pozostałych członków społeczeństwa. Stereotypowe postawy mogą powodować, że osoby niepełnosprawne postrzegane są jako nieatrakcyjne fizycznie, bezradne, słabe i chore. Osoby te są zmuszane przez społeczeństwo do przyjęcia i pełnienia określonej roli negatywnej, a także do rezygnacji z pełnienia normalnych ról społecznych. Osoby niepełnosprawne spotykają się z różnymi formami stygmatyzacji, która występuje w rodzinie, instytucjach i społeczności. Co więcej – kierunek ich socjalizacji i społeczne reakcje na niepełnosprawność są najważniejsze dla kształtowania tożsamości osób niepełnosprawnych.

Słowa kluczowe:

niepełnosprawność, stygmatyzacja, postawy społeczne wobec niepełnosprawnych

Pobierz pliki

Zasady cytowania

Marszałek, L. (2007). Społeczny kontekst niepełnosprawności. Seminare. Poszukiwania Naukowe, 24, 339–353. https://doi.org/10.21852/sem.2007.24.25

Cited by / Share


Ta strona używa pliki cookie dla prawidłowego działania, aby korzystać w pełni z portalu należy zaakceptować pliki cookie.