Opublikowane: 2003-06-30

Liturgia „ tempus et locus ” wychowania - realistyczna pedagogia świętości

Stanisław Chrobak
Seminare. Poszukiwania naukowe
Dział: Z problematyki teologicznej
https://doi.org/10.21852/sem.2003.06

Abstrakt

Wszystkie słowa, rzeczy, czynności, których używamy w liturgii, powinny nas przygotowywać do osobistego kontaktu Bóg w wymiarze transcendentalnym. Z tego punktu widzenia liturgia jako tempus et locus wychowania, pokazuje nam, że prawdziwa przynależność do Jezusa Chrystusa stworzyła nową osobowość, nową świadomość, a nowe poczucie pewności siebie. Tajemnica człowieka według Vaticanum Secundum doktrynie, ukazuje nam Tajemnicę Słowa Wcielenia (por. Lumen gentium, 22). Ze względu na wychowanie, w tym zwłaszcza liturgiczne, człowiek musi się identyfikować siebie jako podmiot i osobę. Człowiek ma nie tylko udział w życiu Jezusa Chrystusa, ale przede wszystkim w Jego misji. Musi pamiętać, aby być Jego świadkiem, żyć zgodnie z radami Jezusa, akceptować Prawdę Ewangelii i staraj się osiągnąć świętość, urzeczywistniając swoje człowieczeństwo. Jezus Chrystus, obecny w Swoim Kościół, zwłaszcza w rytuale liturgicznym, staje się miejscem, w którym wyraża się uświęcające działanie Boga człowiek i działalność człowieka adorującego Boga. Jak widać, tylko człowiek ma zdolność poznania siebie, kontrolować sytuację, dzielić się sobą z innymi ludźmi i tworzyć z nimi wspólnotę druga istota ludzka. Człowiek dzięki łasce Bożej powołany jest do zawarcia przymierza ze swoim Stwórcą.

Pobierz pliki

Zasady cytowania

Chrobak, S. (2003). Liturgia „ tempus et locus ” wychowania - realistyczna pedagogia świętości. Seminare. Poszukiwania Naukowe, 19, 49–63. https://doi.org/10.21852/sem.2003.06

Cited by / Share

Ta strona używa pliki cookie dla prawidłowego działania, aby korzystać w pełni z portalu należy zaakceptować pliki cookie.