Opublikowane: 2003-06-30

W stronę bioetyki personalistycznej

Grzegorz Hołub
Seminare. Poszukiwania naukowe
Dział: Z problematyki filozoficznej
https://doi.org/10.21852/sem.2003.15

Abstrakt

Artykuł ocenia wpływ współczesnych filozoficznych sposobów myślenia na bioetykę, zwłaszcza w krajach anglojęzycznych. Możemy zauważyć takie metody filozoficzne, jak teoria zasady, teoria cnót, kazuistyka i teoria umowy. Celem niniejszego artykułu jest zaprezentowanie sposobów na jakie metody te wyjaśniają podstawowy morał pojęcia. W większości przypadków używają tylko jednej z kategorii filozoficznych, nie obejmując inni. Oznacza to, że odwołują się do pojęć etycznych jedynie jako imperatywu, celu, cnoty lub wartości, lub umowa. Proces analizy ujawnia również, że ich zakres jest daleki od przepracowanego znaczenia przez tradycyjną, etyczną myśl. Ostatnia część artykułu wskazuje na personalistyczne koncepcje bioetyki. Wydaje się być adekwatny remedium na brak wspomnianych teorii. Opiera się jednocześnie na wszystkich niezbędnych elementy obiektywnego porządku moralnego (imperatyw, cel, cnota, wartość). Główna kategoria tego podejście to koncepcja osoby, która rządzi wszystkimi wymienionymi czynnikami etycznymi. Oznacza to, że osoba jest ogniskiem imperatywu, celu, cnoty i wartości. Prowadzi to do wniosku, że bioetyka powinien rozwinąć tę fundamentalną ideę; jest to jednak zadanie wspólne z etyką personalistyczną i antropologia.

Pobierz pliki

Zasady cytowania

Hołub, G. (2003). W stronę bioetyki personalistycznej. Seminare. Poszukiwania Naukowe, 19, 177–194. https://doi.org/10.21852/sem.2003.15

Cited by / Share

Ta strona używa pliki cookie dla prawidłowego działania, aby korzystać w pełni z portalu należy zaakceptować pliki cookie.