Opublikowane: 2023-12-31

Namowa lub udzielenie pomocy do samobójstwa w świetle art. 151 kodeksu karnego

Katarzyna Majchrzak
Seminare. Poszukiwania naukowe
Dział: Artykuły
https://doi.org/10.21852/sem.2023.1.14

Abstrakt

Coraz więcej dzieci i młodzieży popełnia samobójstwo. Bardzo często dochodzi do tego na skutek namowy lub przy udzieleniu pomocy przez rówieśników. Celem artykułu jest przybliżenie i wyjaśnienie najważniejszych zagadnień związanych z przestępstwem, o którym mowa w art. 151 kodeksu karnego. Sprawca czynu zabronionego omawianego przestępstwa doprowadza drugą osobę do targnięcia się na swoje życie. Przy czym nie jest konieczne, aby nastąpiła śmierć. Wystarczy samo podjęcie działań bezpośrednio zmierzających do samobójstwa.

Namowa polega na nakłanianiu innej osoby do targnięcia się na własne życie. Namowa powinna być wyraźna w formie ustnej lub pisemnej. Natomiast udzielenie pomocy może polegać na udostępnieniu środka, udzieleniu rady lub wskazówki. 

Słowa kluczowe:

samobójstwo, namowa, udzielenie pomocy, młodzież

Pobierz pliki

Zasady cytowania

Majchrzak, K. (2023). Namowa lub udzielenie pomocy do samobójstwa w świetle art. 151 kodeksu karnego. Seminare. Poszukiwania Naukowe, 44(2), 35–42. https://doi.org/10.21852/sem.2023.1.14

Cited by / Share

Ta strona używa pliki cookie dla prawidłowego działania, aby korzystać w pełni z portalu należy zaakceptować pliki cookie.