Opublikowane: 2001-06-30

Czystość konsekrowana w świetle przekazów Pisma Świętego

Stanisław Jankowski
Seminare. Poszukiwania naukowe
Dział: Z problematyki teologicznej
https://doi.org/10.21852/sem.2001.13

Abstrakt

Dwa włoskie terminy dają wyobrażenie o temacie artykułu: czysty i czysty. Autor wywodzący się ze świeckiego znaczenia słowa „czysty”, co daje wyobrażenie o autentyczności i integralności malcríale rzeczy i ludzi, przechodzi do szerszej analizy znaczenia kulturowego, moralnego chologiczna (charyzmatyczna) drugiego terminu. A skupia się na biblijnych korzeniach czystości dziewictwo charyzmatyczne i konsekrowane. Podczas gdy pierwszy ma szczególną wartość w tradycji Katolicki chrześcijanin zawdzięcza właśnie tradycji biblijnej (wyłącznej przynależności Izraela do Boga i quiinio jego szczególną właściwość), drugi - i to właśnie konsekrowane dziewictwo pochodzi świat pogański (np. westalki). W praktyce czystości i dziewictwa konsekrowanego chrześcijaństwa scppe pogodził dwie wartości, które w pewnym sensie są nie do pogodzenia: służbę życiu i znak prolic obiecanego eschatologicznego stanu zbawionych.

Pobierz pliki

Zasady cytowania

Jankowski, S. (2001). Czystość konsekrowana w świetle przekazów Pisma Świętego. Seminare. Poszukiwania Naukowe, 17, 183–197. https://doi.org/10.21852/sem.2001.13

Cited by / Share

Ta strona używa pliki cookie dla prawidłowego działania, aby korzystać w pełni z portalu należy zaakceptować pliki cookie.