Opublikowane: 1996-06-30

Tendencje antynaukowe w rozwoju tak zwanego „kreacjonizmu naukowego"

Jacek Rodzeń
Seminare. Poszukiwania naukowe
Dział: Z problematyki filozoficznej
https://doi.org/10.21852/sem.1996.12

Abstrakt

Artykuł przedstawia fenomen tzw. „naukowego kreacjonizmu” na tle narodzin i rozwoju współczesnego fundamentalizmu chrześcijańskiego, z czym wiąże się głównie kręgi protestanckie. Chrześcijański fundamentalizm narodził się jako silna reakcja na zmiany w naukowym obrazie świata, a także w świecie myślenia o kulturze przełomu XIX i XX wieku XX wiek. Głównym celem ataków fundamentalistów była teoria ewolucji, Il „naukowy kreacjonizm”, narodzony w latach 70. XX wieku, związany z ideami fundamentalistów, inspirowana jest nie tylko tendencjami antyewolucyjnymi, ale wykazuje także paranaukowe znamiona. W perspektywy historii wzajemnych relacji między nauką a religią, która ostatnio ma miejsce po zdecydowanym ożywieniu dialogu doktryna kreacjonistyczna jest przykładem regresu intelektualnego i ignorancji, w odniesieniu do współczesnych interpretacji prawdy o stworzeniu świata, jak również w odniesieniu do aktualnych osiągnięć nauk przyrodniczych.

Pobierz pliki

Zasady cytowania

Rodzeń, J. (1996). Tendencje antynaukowe w rozwoju tak zwanego „kreacjonizmu naukowego". Seminare. Poszukiwania Naukowe, 12, 149–165. https://doi.org/10.21852/sem.1996.12

Cited by / Share

Licencja

Creative Commons License

Utwór dostępny jest na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowe.


Ta strona używa pliki cookie dla prawidłowego działania, aby korzystać w pełni z portalu należy zaakceptować pliki cookie.