Opublikowane: 30-12-2019

Akty duchowe osobowego przeżycia śmierci w świetle nauki Ladislausa Borosa

Joachim Nowak
Studia Gdańskie
Dział: Artykuły
https://doi.org/10.26142/stgd-2019-023

Abstrakt

Na podstawie Borosowskiej analizy aktów woli, poznania, spostrzegania, przypominania i miłości można dojść do stwierdzenia, że śmierć stanowi szczytowy moment rozwoju ludzkiej osoby, w którym to momencie następuje intensyfikacja owych aktów duchowych człowieka, co z kolei skłania go do podjęcia ostatecznej decyzji wyboru Boga. Śmierć jest więc dla naszego teologa realizacją pełni człowieczeństwa i możliwością podjęcia decyzji życiowej. Podjęcie zaś takiej decyzji dokonującej się w momencie śmierci, jest osiągnięciem najwyższej duchowej dojrzałości. Śmierć zatem jest najwyższym aktem osobowym, najważniejszym aktem ludzkiej świadomości i wolności, co wyraźnie akcentuje Boros w swej filozoficzno-teologicznej wizji.

Słowa kluczowe:

akty duchowe, osobowe przeżycie śmierci, nauka Borosa, wola, poznanie, spostrzeganie, przypominanie, miłość

Pobierz pliki

Zasady cytowania

Nowak, J. . (2019). Akty duchowe osobowego przeżycia śmierci w świetle nauki Ladislausa Borosa . Studia Gdańskie, 45, 99–114. https://doi.org/10.26142/stgd-2019-023

Cited by / Share


Ta strona używa pliki cookie dla prawidłowego działania, aby korzystać w pełni z portalu należy zaakceptować pliki cookie.