Opublikowane: 06-03-2021

Zasady społeczne w życiu wspólnym. Refleksje na podstawie dokumentu Młode wino, nowe bukłaki

Wiesław Łużyński
Studia Gdańskie
Dział: Artykuły
https://doi.org/10.26142/stgd-2020-015

Abstrakt

Dobro wspólne, solidarność i pomocniczość są społecznymi zasadami prawa naturalnego. Dotyczą więc każdej formy życia społecznego. W ich duchu należy kształtować również życie wspólne sióstr i braci zakonnych. Ważnymi elementami dobra wspólnego jest realizacja charyzmatu zgromadzenia, odpowiednia formacja do życia zakonnego, zachowanie reguł wspólnego życia i ewangeliczny styl sprawowania władzy. Solidarność w życiu wspólnoty przejawia się we wzajemnej odpowiedzialności za siebie osób i wspólnot, pomocy słabszym i będącym w potrzebie osobom i wspólnotom, a także zaangażowanie na rzecz wspólnoty. Pomocniczość w jej aspekcie negatywnym postuluje szacunek dla autonomii i podmiotowości osób i wspólnot. Natomiast aspekt pozytywny zakłada uzupełniającą pomoc świadczoną przez przełożonych i całą rodzinę zakonną osobom i wspólnotom znajdującym się w trudnej sytuacji.

Słowa kluczowe:

chrześcijaństwo, osoby konsekrowane, dobro wspólne, solidarność, pomocniczość, życie wspólne

Pobierz pliki

Zasady cytowania

Łużyński, W. (2021). Zasady społeczne w życiu wspólnym. Refleksje na podstawie dokumentu Młode wino, nowe bukłaki. Studia Gdańskie, 46, 257–272. https://doi.org/10.26142/stgd-2020-015

Cited by / Share


Ta strona używa pliki cookie dla prawidłowego działania, aby korzystać w pełni z portalu należy zaakceptować pliki cookie.