Veröffentlicht am: 2015-09-20

PRACOWNICY DUSZPASTERSTWA RODZIN I ICH ZADANIA

Grzegorz PYŹLAK
Studia nad Rodziną
Rubrik: Artykuły
https://doi.org/10.21697/snr.2015.37.2.04

Abstract

Działalność duszpasterska Kościoła od początku była zwrócona ku rodzinie. Sobór Watykański II, widząc naglącą potrzebę pomocy małżeństwom i rodzinom, dokonał przełomu w działalności duszpasterskiej wobec małżeństw i rodzin. Wzywa chrześcijan do podnoszenia wartości małżeństwa i rodziny, zarówno świadectwem własnego życia, jak również współdziałaniem z ludźmi dobrej woli. Do zadań tych powołani są zarówno duchowni, jak i świeccy, do których należy przede wszystkim troska o to, aby rodzina była świadoma własnej tożsamości.
Do pracy w duszpasterstwie rodzin zaangażowani są biskupi, kapłani, diakoni, zakonnicy i zakonnice oraz osoby życia konsekrowanego. Natomiast wśród osób świeckich posłannictwo Kościoła wobec rodziny pełnią specjaliści o inspiracji katolickiej, jak: lekarze, prawnicy, psychologowie, pracownicy społeczni, doradcy. Posługa osób świeckich wobec narzeczonych, małżeństw i rodzin naznaczona jest charyzmatem apostolskim. Osoby świeckie oprócz udziału we wprowadzaniu Ewangelii w realia życia małżeńskiego i rodzinnego mogą służyć duszpasterzom rodzin nieocenioną pomocą w przekazywaniu nauki Kościoła. Posługa ta jest wspierana przez kapłaństwo sakramentalne, z którym związane jest głoszenie słowa Bożego i szafarstwo sakramentów. Współdziałanie i uzupełnianie się w pracy z małżeństwami i rodzinami duchownych i świeckich daje alternatywę na prze- ciwstawianie się deprawacji życia małżeńskiego i rodzinnego oraz rozwój dusz- pasterstwa rodzin.

Dateien herunterladen

Zitierregeln

PYŹLAK, G. (2015). PRACOWNICY DUSZPASTERSTWA RODZIN I ICH ZADANIA. Studia Nad Rodziną, 19(2(37), 67–87. https://doi.org/10.21697/snr.2015.37.2.04

Zitiert von / Teilen


##plugins.themes.libcom.BOCookieBarText##